BalansPL – zbudujmy równowagę w świecie biznesu

Konferencje i panele dyskusyjne są zdominowane przez mężczyzn. Brakuje w nich perspektywy kobiet, które stanowią połowę społeczeństwa i których głos powinien być uwzględniony. Na naszej zawodowej drodze ciągle spotykamy fantastyczne ekspertki, na których przykładzie chciałybyśmy uczyć się jak pokonywać przeszkody i rozwijać się w świecie biznesu. Wierzymy, że w większości przypadków dzieje się tak z braku świadomości o zróżnicowanym zakresie specjalistek i specjalistów, których można by zapraszać do dyskusji lub wygłoszenia prezentacji.

Środowisko biznesowe – a szczególnie jego poziom zarządczy – jest zdominowane przez mężczyzn, co przekłada się również na nierównowagę w reprezentowaniu biznesu na zewnątrz (w życiu publicznym). Dotarcie do kompetentnych mówczyń czy uczestniczek panelu stanowi wyzwanie, zwyczajnie łatwiej jest skutecznie zaprosić mężczyzn. Z czego to wynika? Po części z uwarunkowań kulturowo-edukacyjnych. W Polsce wciąż dominuje przekonanie, że dziewczynkom i kobietom wolno mniej. Stąd, mimo takich samych osiągnięć zawodowych w pracy, kobiety akceptują np. na niższe wynagrodzenia i niechętnie zgadzają się na udział w publicznych wydarzeniach – konsekwentnie z narracją nie wierząc w swoje możliwości.

Osoby organizujące wydarzenia wciąż nie zawsze dbają o różnorodność reprezentacji wśród występujących. Co więcej, nawet w przypadku odmiennego podejścia, trudno jest przekonać ekspertki, aby zgodziły się na różnego rodzaju wystąpienia.

BalansPL to przedsięwzięcie pro-równościowe, które ma tę sytuację zmienić, na poziomie ogółu (edukacyjnym, kulturowym), i poprzez podjęcie działań celowanych, które mają doprowadzić do wyrównania udziału kobiet i mężczyzn w życiu publicznym.

Taktyki

W 2018 roku zainicjowałam akcję aktywizacji ekspertek chętnych do udziału w branżowych wydarzeniach i dzielenia się wiedzą. Do Listy Ekspertek w ciągu kilku dni dopisało się ponad 200 kobiet. Są tam specjalistki z różnych dziedzin – od marketingu, przez zarządzanie aż po nowe technologie i naukę.

Jesteśmy w trakcie formowania statusu prawnego naszej inicjatywy, po to by zaoferować stabilne partnerstwo dla osób i organizacji, które zechcą z nami współpracować.

Zadbałyśmy o legalność zbieranych danych (w ramach RODO). Obecnie przyjmujemy wolontariuszy i wolontariuszki, którzy wesprą nas w działaniach operacyjnych.

Naszym celem jest wsparcie organizatorów szeroko pojętych wydarzeń biznesowo-technologicznych w Polsce. Damy im nie tylko dostęp do Listy Ekspertek, ale też dotarcie naszymi kanałami do osób, których na niej nie ma, tak aby umożliwić im zadbanie o odpowiednią reprezentację kobiet na ich wydarzeniu. Wiemy, że to ważne i uważamy, że powinno to być łatwiejsze.

Co możesz zrobić?

  • Jeśli znasz profesjonalistkę, której wiedza i doświadczenie zasługuje na rozpowszechnienie, namów ją do wpisania się na Listę Ekspertek.
  • Jeśli organizujesz konferencję, czy inne biznesowe wydarzenie – napisz do nas, a my pomożemy Ci znaleźć odpowiednie mówczynie lub/i panelistki.
  • Jeśli czujesz, że inicjatywa BalansPL jest Ci bliska i chcesz ją wesprzeć – daj nam znać, chętnie zaprosimy Cię do naszych działań!
(Visited 339 times, 1 visits today)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + siedem =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Poprzedni wpis Następny wpis