Jak udzielać pozytywnego feedbacku wewnątrz zespołu?

Zakładając, że nie pracujesz zupełnie samotnie i masz przynajmniej jednego współpracownika, to każdego tygodnia przynajmniej kilka razy spotykasz się z sytuacją, w której dziękujesz za wykonanie czegoś dodatkowego.

W naszym zespole są to bardzo różne okoliczności: ktoś odłożył dla innej osoby obiad, pamiętając, że druga osoba jest na spotkaniu i będzie później głodna, ktoś inny został w pracy dłużej, zgadzając się na nieplanowaną rozmowę z klientem, aby jeszcze raz przejść przez funkcjonalności zaplanowane w aplikacji, a jeszcze ktoś inny ktoś dzieli się swoim doświadczeniem, organizując wewnętrzne warsztaty dla reszty zespołu.

Praca zespołowa a pozytywny feedback

W Macoscope jesteśmy bardzo mocno nastawieni na pracę zespołową i dbanie o jedną z naszych naczelnych wartości, czyli wspólnotę.

W praktyce oznaczać to powinno, że nie ma czegoś takiego jak „problem kogoś innego”: jeśli widzisz, że coś nie działa, to twoim zadaniem jest to naprawić. Takie nastawienie sprawia, że każdego dnia jest naprawdę dużo sytuacji, w których warto powiedzieć „dziękuję”.

Istnieje jednak ryzyko, że czasem nie docenimy dodatkowej pracy, którą ktoś wykonał, aby usprawnić nasze obowiązki lub po prostu uprzyjemnić nam dzień. Jesteśmy w końcu mocno zajęci i dosyć łatwo można przywyknąć do sytuacji, w której każdy jest chętny do pomocy, czasem nawet zanim jeszcze problem zostanie nazwany.

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Bywa też, że samo stwierdzenie „świetna robota” to trochę za mało i chcielibyśmy móc jeszcze w jakiś – bardziej wymierny i publicznie widoczny – sposób podziękować takiej osobie. Jak rozwiązywać takie sytuacje?

Aplikacja do wyrażania pozytywnego feedbacku wewnątrz zespołu

Pracuję w środowisku developerskim, do tego bardzo specyficznym, bo tworzymy niemal wyłącznie aplikacje mobilne. Oznacza to, że doskonale wiemy, że na wszystko jest aplikacja, także na podziękowanie swoim współpracownikom za ich dodatkowy wysiłek.

Bonus.ly, narzędzie do doceniania członków zespołu, używane jest przez Macoscope już od dwóch lat.

Na początku miesiąca na koncie Bonus.ly u każdego z pracowników pojawia się 100 złotych, które w dowolny sposób mogą być rozdysponowane wśród reszty zespołu w trakcie kolejnych tygodni. Aby przekazać komuś bonus wystarczy otagować tę osobę, określić kwotę, którą chcemy przeznaczyć na bonus (od złotówki do stu złotych) oraz hashtagiem wyjaśnić, za co jest on przyznany. (W Macoscope jako hashtagów wykorzystujemy nasze wartości, dzięki temu mamy pewność, że faktycznie się do nich odwołujemy w swoich działaniach i pamiętamy o nich pracując.)

Pieniądze z bonusów dodawane są w kolejnym miesiącu do wynagrodzenia.

Publiczne docenianie pracy innych osób

Bonus.ly zintegrowane ze Slackiem, którego używamy do komunikacji wewnątrz zespołu, pozwala na bieżąco dowiadywać się o bonusach otrzymywanych i przyznawanych przez inne osoby.

Dodatkowo, widget Bonus.ly został przez nas zaimplementowany do Grand Central Boardu – zaprojektowanego przez nas dashboardu na Apple TV, który m.in. wizualizuje stan projektów i informuje o nadchodzących spotkaniach.

Dzięki animacji widzimy również, kto otrzymał właśnie bonus. Telewizor z GCB znajduje się w centralnym punkcie biura, jeśli więc komuś umknie informacja na Slacku, może jeszcze dostrzec ją na ekranie.

Bonus.ly jest na pewno jedną z najbardziej skutecznych metod udzielania pozytywnego feedbacku, z jaką się spotkałam.

Sam fakt, że widzę, że inne osoby z zespołu przydzieliły komuś bonus, sprawia, że zastanawiam się, czy na pewno doceniłam pracę tej osoby. Jednocześnie, otrzymanie od kilku czy kilkunastu osób bonusu za jedno zadanie, sprawia, że faktycznie można poczuć, że praca została zauważona i doceniona przez innych.

A jak u Was dba się o to, aby pozytywny feedback trafiał do wszystkich osób z zespołu?

(Visited 1 210 times, 1 visits today)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Poprzedni wpis Następny wpis